Faramuszka – co to jest? Czytając o daniach kuchni staropolskiej, szczególnie tej wigilijnej, nie sposób nie wspomnieć o faramuszce. Co to było za danie? Wiele osób może kojarzyć tę potrawę także pod innymi nazwami, jak biermuszka i gramatka. Bazą do jego przyrządzenia było głównie jasne piwo. W zależności od regionu i własnych upodobań, przyrządzano ją jednak nieco inaczej, dlatego można znaleźć wiele przepisów i pomysłów na to postne danie.
Zupa piwna faramuszka – jak ją przygotowywano?
Zupy piwne, w tym faramuszkę, przygotowywało się na przestrzeni wieków, najczęściej na Śląsku, który słynie z polewek i zup z piwną bazą. Pokrojony w kostkę chleb gotowało się wraz ze wspomnianym piwem, a następnie dodawano masło, orzechy, także łyżkę miodu. Zupa bardzo szybko nabierała subtelnej i delikatnej konsystencji, szczególnie po przetarciu jej przez sito. Wystarczyło doprawić ją solą, by uzyskać ciekawy, interesujący smak.
W zależności od dostępności składników, korzystano także z takich dodatków, jak żółtka i śmietana. Niektórzy kusili się o dodatek suszonych owoców, twarogu lub skwarków. Sam chleb, który wraz z jasnym piwem stanowił podstawę do ugotowania tej zupy, był ciemnym, żytnim pieczywem.
W przyrządzaniu faramuszki liczy się jakość składników. Bardzo ważne, by mieć dostęp do prawdziwego piwa, które przygotowuje się zgodnie z dawnymi, czasochłonnymi procedurami. Nie może to być piwo nafaszerowane chemią, ponieważ nie pozwala ono uzyskać takiego smaku, jak tradycyjna biermuszka.
Faramuszka to proste, aczkolwiek syte danie, które z pewnością można znaleźć jeszcze na stołach wigilijnych w wielu śląskich domach.
Zdjęcie: Gorsʹkij, Prosper (1813-1888), Chłop ukraiński i jego żona przy posiłku