Słownik chłopski to miejsce, w którym będziesz mógł zapoznać się ze znaczeniem słów pojawiających się w poszczególnych artykułach. Jeśli będziesz chciał dowiedzieć się więcej o jakimś pojęciu, sprawdź, czy główne słowo w słowniku jest podlinkowane. Jeśli tak, będzie prowadzić do szerszego artykułu w konkretnym temacie.
Słownik będzie na bieżąco aktualizowany i rozbudowywany.
Feudalizm
Jest ustrojem społeczno-polityczno-gospodarczym obejmującym kraje europejskie głównie w średniowieczu. W tym ustroju ziemia należała do feudała. Była ona użytkowana przez chłopów na zasadach pańszczyźnianych. Chłopstwo było zatem uzależnione od feudała, ale jednocześnie zwolnione z obowiązku wojskowego. Chłopi byli pod opieką pana. W społeczeństwie określonym przez system feudalny funkcjonowały trzy grupy społeczne: chłopi, rycerze i duchowieństwo. Chłopów obowiązywała pańszczyzna i czynsz.
Folwark
Tak nazywano duże gospodarstwa rolne lub rolno-hodowlane, których właścicielami była szlachta. Jego powierzchnia oscylowała w granicach 20 łanów. Na folwarku pracowali najemnicy zatrudnieni przez szlachtę, których zadaniem była produkcja towarów przeznaczonych na sprzedaż. Na folwarkach pracowali także chłopi pańszczyźniani. Najlepsze czasy dla folwarków przypadały na wiek XVI, kiedy to w Europie pojawiał się większy popyt na towary rolne.