Litera K

Słownik chłopski to miejsce, w którym będziesz mógł zapoznać się ze znaczeniem słów pojawiających się w poszczególnych artykułach. Jeśli będziesz chciał dowiedzieć się więcej o jakimś pojęciu, sprawdź, czy główne słowo w słowniku jest podlinkowane. Jeśli tak, będzie prowadzić do szerszego artykułu w konkretnym temacie.

Słownik będzie na bieżąco aktualizowany i rozbudowywany.

Koczownik

To człowiek często zmieniający miejsce swojego pobytu. Taki tryb życia przeważnie prowadziły społeczeństwa kultury pasterskiej lub zbieracko-łowieckiej.

Kolektywizacja

Było to siłowe wcielenie chłopów jako niezależnej grupy społecznej do kołchozów. Polegało na wcieleniu i połączeniu ich gospodarstw rolnych w państwowe spółdzielnie rolne. To przekształcenie wynikało z polityki prowadzonej przez ZSRR w latach 1929-1932. Celem Stalina było zyskanie kontroli nad chłopami z dużym majątkiem. Kolektywizacja doprowadziła do dużego upadku gospodarki rolnej, zsyłania nieposłusznych chłopów do gułagów. Szacuje się, że ofiarami głodu i przemocy było aż 14,5 mln ludzi.

Koliwszczyzna

Było to wielkie powstanie chłopskie i kozackie. Miało ono miejsce w 1768 roku na ziemiach ukraińskich. Rosyjskie władze wraz z prawosławnych duchowieństwem przekonywało chłopów, że przedstawiciele Konfederacji Barskiej będą chcieli siłą zmusić ich do przyjęcia religii katolickiej. Chłopi wraz z Kozakami rozpoczęli wtedy mordowanie Polaków, Żydów i katolików. Szacunkowo śmierć w wyniku tego powstania poniosło 100-200 tysięcy ludzi.

Kołchoz

Powstawanie tych rolniczych spółdzielni przemysłowych wiązało się z likwidacją przez ZSRR indywidualnych gospodarstw należących do kułaków, czyli zamożniejszych chłopów. Wstąpienie do kołchozów odbywało się dobrowolnie lub siłą. Wielu przeciwników opłaciło to życiem lub zostało zesłanych do gułagów.

Kosynierzy

Były to odziały chłopskie, które walczyły podczas powstania kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego. Uzbrojenie takiego oddziału to kosy postawione na sztorc.