Litera S

Słownik chłopski to miejsce, w którym będziesz mógł zapoznać się ze znaczeniem słów pojawiających się w poszczególnych artykułach. Jeśli będziesz chciał dowiedzieć się więcej o jakimś pojęciu, sprawdź, czy główne słowo w słowniku jest podlinkowane. Jeśli tak, będzie prowadzić do szerszego artykułu w konkretnym temacie.

Słownik będzie na bieżąco aktualizowany i rozbudowywany.

Serwituty

W taki sposób nazywało się uprawnienia do tego, aby chłop użytkował lasy, łąki i pastwiska. W czasie, w którym przeprowadzone zostało uwłaszczenie chłopów, tereny objęte serwitutami zostały przekazane na własność właścicielom ziemskim. Chłopi mogli jednak nadal je użytkować. Do likwidacji serwitutów doszło dopiero w XIX wieku.

Słowianie

Ludy wywodzące się z ludów indoeuropejskich. Początkowo zamieszkiwali oni teren od Wisły po Dniepr, co miało miejsce w II wieku naszej ery. Następnie emigrowali na zachód na tereny aż pod rzekę Łabę i Soławę. Emigracja toczyła się także w kierunku południowym, aż po Półwysep Bałkański. Słowian dzieli się na Słowian zachodnich, wschodnich i południowych.

Sołtys

Było to stanowisko zajmowane przez chłopa, który reprezentował feudała w osadach na prawie niemieckim. Najczęściej sołtysem zostawał założyciel wsi, czyli zasadźca. Sołtys mógł otworzyć karczmę, otrzymywał także większą część ziemi na własny użytek. W razie potrzeby mógł zostać powołany do wojska. Zajmował się także pobieraniem opłat, jakimi byli obciążeni chłopi na rzecz feudała.

Sprzężaj

Była to inna nazwa pańszczyzny sprzężającej. Byłą ona narzucona na polskich chłopów. Obowiązywała tych, którzy mieli oddane na swój użytek od 0,5 do 1 łana ziemi. W ramach tej pańszczyzny chłopi mieli w obowiązku utrzymywanie koni i wołów oraz dbanie o narzędzia, z których na co dzień korzystano przy uprawie ziemi. W razie potrzeby chłopi musieli dokonać zakupu takich narzędzi.

Stan

W taki sposób określano grupę społeczną w czasach feudalizmu, która miała określone prawa i pozycję w społeczeństwie. Przynależność do konkretnego stanu nadawano poprzez urodzenie. Wśród stanów wymienia się: chłopów, mieszczaństwo, szlachtę i duchowieństwo.