Najdziwniejsze przesądy na temat ciąży i porodu

10 najdziwniejszych przesądów na temat kobiet w ciąży! Chłopki w ciąży w dawnych wsiach wszystkie przesądy brały sobie niezwykle mocno do serca. Zakaz noszenia korali, ubijania kapusty, czy dojenia krów to tylko nieliczne z nich. Prezentujemy jedne z najbardziej ciekawych i nietypowych.

Zakaz noszenia czegokolwiek wokół szyi

Wedle dawnych wierzeń kobiety w czasie ciąży nie powinny nosić żadnych szalików, korali, chust. Istniał przesąd, iż może to doprowadzić do owinięcia się pępowiny wokół szyi dziecka. Inną odmianą tego przesądu był zakaz szydełkowania, haftowania i szycia, gdyż miało to grozić takimi samymi konsekwencjami.

Zakaz dzielenia się jedzeniem

Istniało przesądne przekonanie, że kobieta w ciąży nie powinna z nikim dzielić się swoim jedzeniem. Wierzono bowiem, że skutkiem będzie mała ilość pokarmu w trakcie karmienia piersią.

Zakaz patrzenia na mniej urodziwe osoby

Wierzono, że kobiety, które patrzą na inne mniej urodziwe osoby, urodzą brzydkie dziecko.

Kiedy pojawia się znamię u dziecka?

Kiedyś kobiety były przekonane, że jeśli ciężarna przestraszy się i złapie za twarz, rękę lub głowę, wtedy u dziecka pojawi się znamię. Tak samo uważano, że “myszka” pojawi się również u dzieci, których matki poparzyły się będąc w ciąży. Ze znamionami wiązało się jednak znacznie więcej historii, jak chociażby pojawienia się znaku na ciele dziecka, jeżeli jakiekolwiek zwierzę wskoczy na brzuch kobiety bądź ciężarna będzie jadła truskawki.

Co oznaczał kształt brzucha?

Wieszczono, że ciężarna z okrągłym brzuszkiem urodzi dziewczynkę, natomiast kobiety z brzuchem nieco bardziej spiczastym miały zwiastować chłopczyka.

Pechowa wyprawka przed narodzinami

Dawniej wierzono, że przygotowywanie czegokolwiek dla dziecka jeszcze przed jego narodzinami przyniesie mu nieszczęście.

Jak przyspieszyć poród?

Kiedy nadchodził dzień porodu, kobieta miała za zadanie rozplątywać supły i poplątane rzeczy, aby jak najszybciej doprowadzić do rozwiązania i urodzić dziecko.

Stosowanie szpilek

Jeśli kobieta korzystała ze szpilek w czasie ciąży i z ich pomocą przypinała cokolwiek do swojego ubrania, konsekwencją miała być komplikacja związana z urodzeniem łożyska.

Dziecko z czupryną, czy łyse?

Wśród wierzeń można znaleźć również takie, które nawiązywały do fryzura noworodka. Uważano, że jeśli kobieta w ciąży pogłaszcze owieczkę lub baranka, będzie miało kręcone włosy. Z kolei jeśli ciężarna goliła nogi, twierdzono że urodzi łyse dziecko. Natomiast zgaga miała wróżyć bujne uczesanie u dziecka.

Ciężarnej się nie odmawia

Ostatnim z przesądów, który warto przytoczyć, było wierzenie, że kobiecie w ciąży nie wolno niczego odmawiać. Kto się przeciwstawił, miał zostać zjedzony przez myszy.